ولنتاین

ولنتاین

روز والنتین، روز عشاق و یا روز عشق‌ورزی خوانده می‌شود. این روز در فرهنگ مسیحی سده‌های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی روز ابراز عشق نام گرفته است. ابراز عشق در این روز معمولن با فرستادن کارت والنتین یا خرید هدیه‌هایی مانند گل سرخ نشان داده می‌شود.

این مناسبت که هر سال در روز چهاردهم ماه فوریه (بیست و پنجم بهمن‌ماه و بعضی سال‌ها بیست و ششم بهمن‌ماه) برگزار می‌شود، به جشنی اشاره دارد که در کلیساهای کاتولیک برای گرامیداشت قدیس والنتین برگزار می‌شد. براساس یک افسانه‌ی مشهور، در سده‌ی سوم میلادی، در روم باستان در دوران فرمانروایی کلاودیوس دوم، کشیشی به نام والنتین می‌زیسته است. کلودیوس که عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند، ازدواج را برای مردان جوان امپراتوری روم قدغن کرده بود. والنتین که این حکم را ناعادلانه می‌دانست، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. کلاودیوس پس از آگاهی از این موضوع والنتین را به مرگ محکوم کرد.

در ایران باستان دو جشن از جهت‌هایی با والنتین شباهت داشته‌اند. یکی جشن مهرگان که در شانزدهم مهرماه برگزار می‌شده است و در آن مردم به یکدیگر هدیه می‌داده‌اند و دیگری جشن اسفندگان یا سپندارمذگان که پنجم اسفندماه برگزار می‌شده است و زنان از شوهران خود هدیه می‌گرفته‌اند و بر تخت می‌نشسته‌اند.

 • 00

  days

 • 00

  hours

 • 00

  minutes

 • 00

  seconds

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.